Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

Kto je kto vo včeľom úli

Kolóniu včiel medonosných tvorí približne 30-tisíc včiel. Jednou z nich je kráľovná, zvyšok tvoria trúdy a robotnice.

Voňavá kráľovná

Včelia kráľovná je alfa samica celého úľa. Má väčšie telo ako ostatné včely, ale menší mozog. Jej jedinou úlohou je udržiavať úľ pri živote a klásť vajíčka.

Aj keď kráľovná ostatným včelám nevládne, vylučuje feromóny, pomocou ktorých s nimi komunikuje a určuje “osobnosť” úľa. Povaha celej populácie sa dokonca môže s príchodom novej kráľovnej zmeniť.

Kráľovná sa môže dožiť až päť rokov, no staršia kráľovná môže úľ opustiť skôr a prenechať miesto mladšej. Sprevádza ju pri tom roj včiel, ktorý jej pomáha nájsť nový domov.

Nová kráľovná sa rodí v špeciálnych plástoch a robotnice ju kŕmia materskou kašičkou. Včela, ktorá sa z približne dvadsiatich kráľovských plástov narodí ako prvá, je nová kráľovná.

Mladá kráľovná môže odletieť s menším rojom a založiť novú kolóniu, alebo môže nájsť svoje sestry a zabiť ich ešte v plástoch. Kráľovnou môže byť vždy len jedna.

Po približne týždni sa kráľovná vydáva na páriaci let, počas ktorého ju môže oplodniť až 20 trúdov. Dokáže si tak uložiť dostatok spermií, aby mohla na jar klásť až dvetisíc vajíčok denne.

Týrané trúdy

Z neoplodnených vajíčok kráľovnej sa liahnu včelí samci. Trúdy dedia genetický materiál iba po matke, čo znamená, že mali starého otca, ale otca už nemajú.

Evolúcia si na trúdy príliš veľa času nenašla. Žijú iba niekoľko mesiacov, vôbec nepracujú a nemajú ani žihadlo. Trúdy len poletujú po vonku a čakajú, kedy budú môcť oplodniť kráľovnú.

Ak sa im to podarí, splnia svoju funkciu a padnú na zem mŕtvi. Ostatní prežijú do jesene, kedy ich robotnice vyženú z úľa, takže zomrú od hladu.

Multi-talentované robotnice

Prirovnanie “usilovný ako včelička” sa týka najpočetnejšej skupiny včiel v úli. Tisíce samičiek vykonávajú všetku prácu nevyhnutnú k tomu, aby kolónie fungovali.

Robotnice sa rodia z vajíčok, do ktorých kráľovná pridala aj spermie trúdov. V lete žijú približne 40 dní, ale robotnice narodené v zime, kedy sa nevychovávajú žiadne mladé včely, prežijú až do jari.

Práca robotníc je rôznorodá a záleží od ich veku. Prvé dva dni života robotnica čistí plásty a udržuje larvy v teple. Po treťom dni začne kŕmiť staršie larvy, po šiestich dňoch kŕmi mladšie.

Od dvanásteho dňa robotnica začína vytvárať vosk a vyrábať plásty a medzi 18. a 21. dňom stráži vchod do úľa. Až po 22. dni sa robotnica vydáva na výpravu za jedlom, opeľuje rastliny, zbiera peľ, nektár a vodu.

Pre získanie medu ukrytého v jednej fľaši Demänovky musí včela medonosná absolvovať viac ako 100 letov, počas ktorých pozbiera nektár z vyše 2000 kvetov.
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok