Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

Včely v mytológii symbolizujú lásku, peniaze aj nesmrteľnosť

Fascinácia včelami sa s ľuďmi tiahne už od nepamäti. Odkedy sa prehistorický človek naučil robiť záznamy zo svojho života, objavujú sa v nich včely. Jaskynné maľby v Španielskych Cuevas de la Araňa staré 8000 rokov napríklad znázorňujú muža, ktorý zbiera med z úľu na strome.

Včely sú tak hlboko zakorenené v ľudskej kultúre. Po celom svete sú neodeliteľnou súčasťou folklóru a mytologických príbehov. Bývajú symbolom lásky, poézie, tvorivosti, pracovitosti aj mágie. Z obrovského množstva mýtov sme vybrali niekoľko najzaujímavejších.

 

Egypt 

Podľa starovekých Egypťanov vznikli včely zo sĺz boha slnka Ra a slúžili ako poslovia bohov na doručovanie nebeských odkazov. Aj preto ich faraóni tisícky rokov používali ako jeden z kráľovských symbolov. 

Egyptskí a sumerskí básnici tiež používali slovo “honey” (med) ako láskavé oslovenie “miláčik”. Podobný motív sa v hovorovej reči a populárnej hudbe zachoval dodnes.

 

Grécko

Aj básnici v Grécku mali k včelám blízko. Gréci verili, že ak bábätku sadne na pery včela, vyrastie z neho slávny básnik alebo rečník.

Včely podľa Grékov pochádzali z nymfy menom Melissa, ktorá ochránila malého boha Dia pred jeho otcom Kronom. Kronos za trest premenil Melissu na dážďovku, no Zeus sa nad ňou v dospelosti zľutoval a zmenil ju na včelu.

Včeliu symboliku si osvojili aj kňažky bohyne zeme a plodnosti Démétér, ktoré boli známe ako Melissae, teda včely.

 

Rím 

Rímska mytológia vysvetľuje pôvod včelích žihadiel. Dostali ich od kráľa bohov Jupitera, aby mohli chrániť svoj med. Jupiterova žena Juno ale trvala na odplate za takúto zbraň a tak včela po jeho použití zomrie.

 

Vikingovia

Včely sa v severskej mytológii často zobrazujú v okolí stromu života Yggdrasil, ktorý symbolizuje celý vesmír.

Vikingské príbehy spomínajú aj Medovinu básnictva. Každý kto sa napije čarovnej medoviny z medu a krvi bytosti Kvasir získa múdrosť, básnické črevo a nesmrteľnosť.

 

Veľká Británia 

Kelti vnímali včely ako sprievodcov duší do posmrtného sveta. Podobné motívy sa objavujú aj v hindskom a čínskom folklóre.

Na ostrovoch Veľkej Británie sú včely dobrým znamením. Ak niekomu pristane včela na ruke, môže sa tešiť na peniaze.

Íri a Angličania zároveň upozorňujú, že včely by sa nikdy nemali kupovať za peniaze, ale len zlatými mincami alebo výmenným obchodom, aby sa neurazili.

 

Pre Welšanov sú včely jediné bytosti okrem človeka, ktoré prišli z rajskej záhrady. Ak sa usadia pri dome, prinesú do domácnosti blahobyt.

 

Včelám ale treba oznámiť všetky dôležité rodinné udalosti ako sú svadby, narodenia či úmrtia. Je tiež slušné pozvať včely na pohreb a nenadávať a nehádať sa pri nich, inak hrozí že sa vyroja zo svojich úľov.

 

Včelie božstvá

Okrem už spomínaných príbehov a symbolov sa včely spájajú aj s rôznymi božstvami na celom svete: grécke bohyne múdrosti a lásky Artemis a Afrodita, hinduistický boh Višnu, májska bohyňa včiel Colel Cab, či slovanský boh včiel Zosim.
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok