Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých z nás z Demänovka tímu išlo o prvé stretnutie s takýmto obrovským počtom včiel.

Pri úplne prvej návšteve uľov sa v človeku mieša vzrušenie s nervozitou. Predsa len bzučiaci hmyz vo väčšine z nás vyvoláva skôr nepríjemné pocity. Stačí si ale obliecť ochranný mundúr a obavy sa rozplynú. Človek si rýchlo uvedomí, že stačí malá vrstva látky a nebojí sa vojsť medzi poletujúce včely.

Odhodením zábran sa zbavíte stresu a zrazu sa vám otvoria dvere do úplne fasnicujúceho sveta, ktorý si užívate plnými dúškami. Po pár mesiacoch môžme naše skúsenosti so včelami zhrnúť do troch lekcií, ktoré nás za ten čas naučili.

1. Kolektívny organizmus
Jedného dňa sme z okna pozorovali, ako včely počas znášky prinášajú nektár do úľa. Náš včelár Juraj nám vysvetľoval rozdiely v trajektóriách letu počas znášky a počas preletov mladých včiel.

Zrazu sme si pri okne všimli včelu, ktorá zablúdila do budovy a nevedela sa dostať von. Ak by sme otvorili okno, bola by len pár metrov od domova, no už nevládala lietať. Juraj ju ale rýchlo zobral do kuchynky, nakŕmil ju medom, aby sa jej vrátili sily a odniesol naspäť do úla.

Paradoxne práve takýto láskavý čin nám ukázal skutočnú podstatu včelieho úľa. Záchrana jednej včely pre úľ nič neznamená. Včelia kolónia totiž pripomína jeden kolektívny organizmus, kde je prežitie kolónie nadradené jedincovi.

Na vlastné oči sme viackrát videli, ako včely vynášajú slabé a chorľavé včely von z úľa a nechávajú ich zomrieť. Jednoducho už pre kolóniu nemali prínos. Neznamená to, že včelí život je včelárom ľahostajný. Práve naopak.

2. Prírodu neoklameme
Pri každej kontrole úľov bohužiaľ zomrie niekoľko včiel a nedá sa tomu predísť. Včelár sa ale snaží opatrným zaobchádzaním minimalizovať škody, ktoré svojím včelám spôsobí.

Starostlivosť o včely vás preto naučí aj trpezlivosti a rozvahe. Vždy keď sme išli dokumentovať včelárske úkony (množenie matiek, vytáčanie medu, rutinná kontrola) museli sme mať dopredu naplánované, čo chceme zaznamenať.

Lenže včelám nerozkážeme. A počasiu už vôbec. Všetky aktivity sa teda odvíjajú od správania včiel a poveternostných podmienok. Naším cieľom bolo “chodiť do včiel” čo najmenej, preto bolo dôležité počkať si na vhodný čas.

Zdá sa, že to včely ocenili. Rýchlo si na nás zvykli a neboli voči nám vôbec agresívne. Vytáčanie medu aj natáčanie materiálov na sociálne siete sa dokonca, s jednou výnimkou, zaobišlo bez štipancov 🙂

3. Vzácni včelári
Mohli by sme na záver napísať rozkošné slová o tom, ako nás včely spojili bližšie s prírodou. A neklamali by sme. Vidieť dianie v úli zblízka je jedinečný zážitok. Pozorovať ako za pár dní postavia drobné včely niekoľko centimetrové voskové útvary je úžasné.

Napriek tomu sme takýto výsledok čakali, keďže sme mali už čo to o včelách naštudované. Oveľa viac nás preto prekvapila práca včelára. Nejde totiž iba o človeka, ktorého včely nechajú z úľov nazbierať med.

Včelárstvo je komplexná veda a včelár musí ovládať množstvo vecí. Musí vedieť kam umiestniť úle, aby sa mali včely čo najlepšie. Musí sledovať správanie včiel aj okolitej prírody, aby vedel, čo sa v úľoch deje. Musí byť zručný aj vnímavý. Musí vedieť kedy zakročiť a kedy byť trpezlivý. Kedy rozmnožiť rodiny a kedy vytáčať med.

Bez včelárov by sme nikdy nezískali taký kvalitný med do Demänovky. Sme im za to nesmierne vďační a vážime si príležitosť vyskúšať si ich úsilie na vlastnej koži. Zistili sme, že si naozaj ktokoľvek môže nájsť čas zaujímať sa o včely a pomáhať šíriť osvetu.

Ak vás bzukot našich včiel inšpiroval a chceli by ste o nich vedieť viac, ozvite sa nám na sociálnych sieťach. Radi vám poradíme, ako začať 🙂
Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok

Včely v mytológii symbolizujú lásku, peniaze aj nesmrteľnosť

Fascinácia včelami sa s ľuďmi tiahne už od nepamäti...

Zobraziť článok