Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

TOTO LETO BUDE BZUKOT: Demänovka pomáha včelám

Demänovku vyrábame zo 14 bylín a korenín a medu. Keďže ide o typický slovenský likér, Demänovka obsahuje výhradne med od slovenských včiel.

Kvalitného medu je žiaľ čoraz menej, pretože včely medonosné zo sveta postupne miznú a potrebujú pomoc.

Prečo chceme pomáhať?

Klimatické zmeny, znečisťovanie životného prostredia, premeny lúk na poľnohospodársku pôdu a chemické postreky zapríčinili celosvetové vymieranie včiel.

Ak by včely vymreli, neprišli by sme iba o med. Včely patria k takzvaným opeľovačom, ktorí prenášajú peľ a semená medzi rastlinami a umožňujú im tak rásť.

Znie to neuveriteľne, ale sú na nich závislé až tri štvrtiny všetkých plodín na svete! Bez včiel by sme napríklad nemali jablká, mrkvu, uhorky, či pomaranče. V neposlednom rade by sme tiež prišli o Demänovku.

Osud včiel nám nie je ľahostajný a preto sa im snažíme pomáhať rôznymi spôsobmi.

Ako pomáha Demänovka?

Začali sme od seba a venovali sme tri úle Nadácii Cvernovka, kde si včely si našli svoj nový domov na streche bratislavského kreatívneho centra na úpätí Malých Karpát.

Neďaleko našich úľov sme tiež umiestnili billboard zo živých medonosných kvetov a cukrovej vody, kam budú môcť tieto včielky pravidelne chodiť zbierať nektár na výrobu medu.

Vedomosti o včelách mnohým ľuďom chýbajú a preto sme sa rozhodli priniesť sériou blogov a videií, v ktorých si povieme niečo viac o včelách a ich dôležitosti pre ľudí a pre prírodu.

Vedeli ste napríklad, že včela je jediný hmyz, ktorého produkt ľudia jedia? Oplatí sa nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde budeme pravidelne zverejňovať pikošky z fascinujúceho sveta včiel.
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok