Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

Dron, čapovač, appka: Ako fungujú moderné včelárske technológie?

Včelárstvo sa môže na prvý pohľad zdať ako tradičné remeslo. Veď aj mnohí ľudia sa rozhodli starať o včely, aby unikli zhonu modernej doby.

Do úľov aj napriek tomu prenikajú technologické inovácie, ktoré sa snažia uľahčiť život včelám aj včelárom. Dokážu im pomôcť?

Dron opeľovač

V korunách jablkového sadu sedia deti, pod nimi ich rodičia. Všetci majú v ruke štetce, ktorými akoby maľovali kvety jabloní. Na štetcoch však nemajú farbu, ale peľ.

Na juhozápade Číny musia jablone opeľovať ručne. Včely už v tomto regióne vymreli. Rozsiahle plochy, ktoré sa navyše príliš postrekujú pesticídami, prestávajú byť vhodným prostredím pre včely a postupne z nich miznú.

Populácia včiel ale klesá na celom svete a na planéte nie je dosť ľudí, aby mohli všetky plodiny opeľovať ručne. Vedci preto chystajú záložný plán, pre prípad, že sa nám nepodarí včelám pomôcť prirodzenou cestou.

V japonsku napríklad pracujú na malých štvorcentimetrových a 15-gramových dronoch, ktoré by mali farmárom pomáhať s opeľovaním. Spodnú časť tvorí jemná vrstva konského vlásia pokrytá lepkavým gelom, ktorou vie dron prenášať peľ, bez toho aby kvety poškodil.

Prototyp opeľovacieho dronu funguje, ale na samostatnú prevádzku bude potrebovať ešte GPS, kameru s vysokým rozlíšením a umelú inteligenciu. Náhradu včelieho medu do Demänovky ale drony nebudú vedieť nikdy zabezpečiť.

Čapovač medu

Austrálčan Cedar Anderson začal včeláriť, keď mal šesť rokov. Nikdy ale nemal rád zbieranie a vytáčanie medu. Nebavilo ho to a bolo mu ľúto včiel, ktoré pri vyťahovaní rámikov zomreli.

Cedar preto spolu s otcom Stuartom hľadal spôsob, ako získať med bez otvárania uľa. Po desiatich rokoch skúšania nakoniec vymysleli Flow Hive – špeciálny uľ, z ktorého sa dá priamo čapovať med, bez otvárania úľa a vyrušovania včiel.

Flow Hive využíva predpripravené plásty, ktoré včely dotvoria vlastným voskom a naplnia medom. Keď sú bunky plné, otočením kohútika sa z plástov vytvoria žliabiky, po ktorých med stečie až do pripravenej fľaše.

Andersonovci tvrdia, že ide o zásadnú včelársku inováciu, ktorá šetrí čas včelárom a pomáha včelám. Lenže aj napriek rekordnej crowdfundingovej kampani (verejnej zbierke) všetkých nepresvedčili.

Niektorým včelárom prekáža, že plastové rámiky Flow Hive sú pre včely neprirodzené. Novinárka a včelárka Mayram Heinein dokonca označila med z čapovača za fast-foodový med, pri ktorom sa vytráca romantika a súznenie včelára so svojím včelstvom.

Flow Hive navyše vôbec nerieši pálčivé problémy, ktorým musia dnešné včely musia, predovšetkým nadmerné používanie pesticídov a klimatické zmeny.

Sledovacia appka

“Farmári sú prirodzenými partnermi na ochranu včiel, pretože opeľovači sú nevyhnutní pri pestovaní viacerých jedál,” tvrdí odborník na životné prostredie a prírodné zdroje Talyor Ricketts.

Ricketts a jeho kolega Insu Koh z Vermontskej univerzity sa preto rozhodli spoluprácu farmárov so včelami uľahčiť. Vyvíjajú aplikáciu, ktorá farmárom umožní skúšať rôzne metódy pre podporu včiel na ich pozemkoch.

Ak bude chcieť farmár vysadiť nové kvety, na ktoré priláka včely, ktoré mu opelia úrodu, použije appku. Aplikácia vyhodnotí, kde a v akom množstve je najlepšie kvety nasadiť, aby mali úžitok aj pre včely aj pre úrodu.

Ricketts by chcel aplikáciu spusiť ešte v priebehu roku 2017 a dúfa, že farmári budú môcť vďaka dátam a inovatívnym metódam pomáhať zastaviť úpadok včiel.
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok