Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože sa boja uštipnutia. Pre človeka je včelí štipanec bolestívý a nepríjemný, no pre včelu väčšinou znamená smrť. Včela vám pri tom vôbec nechce ublížiť, pokiaľ ju neohrozujete vy.

Viete ako funguje včelie žihadlo a prečo vlastne včely štípu?

Bolí ako kopanec

Na úvod treba povedať, že nie všetky včely dokážu uštipnúť. Časť z viac ako 20-tisíc druhov napríklad vôbec nemá žihadlo. Včely medonosné, s ktorými sa na Slovensku stretávame, štipnúť môžu, aj keď tiež nie všetky.

Kráľovnine žihadlo je hlavne špeciálny nástroj na kladenie vajíčok. Dokázala by vás štipnúť, no z úľa vychádza len zriedkavo. Trúdy nemajú žihadlá vôbec. Ak vás štipne včela, dostali ste zúbkované žihadlo robotnice.

Háčiky na žihadle spôsobia, že po bodnutí zostane v drvivej väčšine prípadov zaskenuté v koži. Keď chce potom včela odletieť, vytrhne si z tela jedový vačok pripevnený na žihadlo, a zomrie.

.

“Štipnutie je najskôr rýchla a ostrá bolesť,” opisuje bodnutie včelár Juraj Hariš. “Potom sa na chvíľu uľaví a štipanec len pulzuje, ako pri opuchnutí. Nakoniec má človek na danom mieste pocit, ako by si po prstoch klepol kladivom.”

Evolučná zbraň

Žihadlo nemusí byť vždy iba jednorázovou zbraňou, iný hmyz môžu včely bodnúť viackrát. V tele zostáva hlavne pri cicavcoch s tvrdou kožou.

Ide o evolučnú zbraň proti živočíchom ako sú medvede či jazvece, ktoré by si chceli pochutnať na zásobách medu a larvách. Odtrhnutý jedový vačok totiž pumpuje jed do tela aj po smrti. Obsahuje rôzne látky, ktoré spôsobujú bolesť a zabraňujú krvy odstrániť z tela toxíny.

Včela, ktorá sa nemôže rozmnožovať, tak radšej obetuje svoj život, aby takto ochránila úľ a kráľovnú, ktorá udržiava kolóniu pri živote.

Hovorí sa, že každý začínajúci včelár by mal čím skôr dostať svoje prvé žihadlo. Okrem symbolického rituálu zvyšuje každé žihadlo včelárovú produktivitu.

“Keď vás párkrát štipne včela, nabudúce si dvakrát rozmyslíte, aké úkony idete urobiť a ako sa budete v úľoch správať,” vysvetľuje Juraj, ktorý tvrdí, že žihadlá najviac bolia na miestach s tenkou kožou alebo množstvom nervových zakončení ako sú brušká prstov.

Zdravý človek znesie približne dvesto bodnutí, no pri väčších množstvách už môžu byť štipnutia nebezpečné, vo veľmi vysokých dávkach aj smrteľné. Pri alergikoch je tolerencia výrazne nižšia.

Napriek tomu sa včelie žihadlá v malých množstvách používajú na liečbu, napríklad reumatických ochorení. Aj Jurajov sused k nemu občas chodí a vypýta si zopár žihadiel do boľavého ramena 😉
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Včely v mytológii symbolizujú lásku, peniaze aj nesmrteľnosť

Fascinácia včelami sa s ľuďmi tiahne už od nepamäti...

Zobraziť článok