Image

Vitajte na stránke bylinného likéru Demänovka.
Pre vstup na stránku zadajte svoj vek.

Späť

7 tipov, ako pomáhať včelám

1. Skamaráťte sa

Včely sú výnimočné, pretože nepotrebujú zabiť iné zviera, ani rastlinu, aby získali obživu. Nemusíte sa preto báť, včely vám nechcú ublížiť 🙂

Človeka včely uštipnú, iba ak ho vnímajú ako hrozbu. Ak vám na tele pristane včela, zostaňte pokojní! Včely totiž vedia vycítiť strach alebo hnev a môžu reagovať uštipnutím. Včely medonosné, ktoré žijú na Slovensku, po uštipnutí dokonca zomrú.

2. Zasaďte kvetiny

Aby prežili, včely potrebujú mať vo svojom okolí kvety, z ktorých zbierajú peľ a nektár. Včely však v súčasnosti o svoje zdroje potravy prichádzajú.

Udržiavané mestské trávniky môžu byť pekné, ale včely ich nebudú navštevovať, ak na nich nič nekvitne. Každý z nás preto môže pomôcť vysadením medonosných rastlín vo svojom okolí.

Ak máte záhradu alebo dvor, nechajte na nich priestor aj púpave a ďateline. Kto záhradu nemá, môže vysadiť medonosné rastliny aj do kvetináčov na balkóne alebo na okne.

Na jar sa včelám odvďačíte levanduľou, orgovánom alebo materinou dúškou. V lete včely poteší mäta, slnečnice, oregano, či rajčiny.

3. Nalejte im pohárik

Ak vás už včely chodia navštevovať, nezabudnite im dať napiť. Pri opeľovaní a zbieraní nektáru včielkam vysmädne a ocenia, ak im vonku necháte nádobku s čistou vodou.

Pokojne vytvorte včelám napájadlo, aj v prípade, ak doma žiadne kvety vysadené nemáte. Včely môžu mať váš balkón, či záhradu po ceste z obľúbeného záhonu do úľa.

4. Nepoužívajte chemikálie

Chemický postrek a pesticídy môžu podporiť rast vašich rastlín, ale sú jedným z dôvodov prečo včelie kolónie vymierajú.

Vyhýbajte sa postrekom v čase, keď kvitnú medonosné rastliny. Chemikálie sa vtedy ľahko dostanú do peľu a včely ich prenesú aj do svojho medu.

5. Kupujte lokálne produkty

Pri kupovaní kvalitného medu nepomáhate iba včelám, ale aj sebe. Vyberte sa cez víkend na trh a porozprávajte sa s včelármi o spôsobe, akým chovajú svoje včely.

Ak si kúpite čistý med od včelárov, ktorí nepoužívajú pesticídy a chemický postrek, máte väčšiu šancu, že vo vašom mede nebudú žiadne škodlivé látky.

Aj do Demänovky dávame výhradne poctivý med od slovenských včiel 🙂

Včelárov a ich včely viete podporiť aj kupovaním lokálneho organického ovocia a zeleniny. Pri opeľovaní týchto plodín sa znižuje riziko, že včely do úľa prinesú jedovaté chemikálie.

6. Adoptujte si úľ

Na Slovensku klesol za posledných 15 rokov počet včelstiev takmer o polovicu. Ak chcete pomôcť obnoviť počty včiel, môžete si adoptovať vlastný úľ.

Okrem dobrého pocitu, že pomáhate životnému prostrediu i slovenskému obchodu, získate pravidelný prísun kvalitného medu. Svoj úľ si tiež môžete pomenovať a navštevovať 🙂

7. Zdieľajte

Mali by sme si viac vážiť, čo všetko pre nás včely robia. Ak každý z nás spraví pre včely aspoň malú službu, máme veľkú šancu pomôcť im prežiť.

Inšpirujte svojich známych a zdieľajte tieto jednoduché rady. Ak vás včely zaujali, sledujte nás na Facebooku a Instagrame a  dozviete sa o nich množstvo zaujímavostí.
Tri veci, ktoré nás naučila starostlivosť o včely

Keď sa na streche novej bratislavskej “Cvernovky” objavili úle, pre mnohých...

Zobraziť článok

Aký je život so žihadlami?

Veľa ľudí sa v prítomnosti včiel oháňa rukami, pretože...

Zobraziť článok